Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
MZ-ILS3T80 Samsung PM1633 3.84TB SAS 12Gbps 2.5" Internal SSD
$754.00
Product Description
Samsung PM1633 3.84TB SAS 12Gbps 2.5" Internal SSD
Highlighted Features
- Samsung
- PM1633
- 3.84TB
- SAS
- 12Gbps
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: MZ-ILS3T80
- Optional Part #: MZILS3T8HCJM
Note: All product details are provided by Samsung.
The PM1633 is Samsung’s latest TLC (Triple-Level Cell) SSD featuring fast sequential read/write speeds and sustained performance. These reliable solid state drives offer dependable storage with performance you can trust. And upgrading is easy for anyone with a desktop PC or laptop that supports a standard 2.5-inch SAS form factor.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Samsung |
| Product Line: | PM1663 |
| Product Type: | Internal SSD |
| Storage Capacity: | 3.84TB |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Transfer Rate: | 12Gbps |
| Form Factor: | 2.5" |
| Random Read: | 195000 IOPS |
| Random Write: | 20000 IOPS |
| Reliability (MTBF): | 2M Hours |
| Bytes/Sector: | 512e |
Dimensions: | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 |
Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |